gokyapi

Tüm sorularınız için lütfen arayın:


0 (212) 282 82 88
gokyapi gokyapi gokyapi gokyapi gokyapi
Hızlı Başvuru
Hangisi ile ilgileniyorsunuz?
Sending
Sizi Arayalım
Sending

Hazır Ofis

Hazır Ofis sizi yeni bir ofis kurulumundaki tüm uğraştırıcı işlerden kurtararak işinizin başına davet ediyor. Hazır ofis nedir sorusuna yanıt arıyorsanız; Kira, tadilat, elektrik, su, internet, ofis gereçleri, stopaj ödeme, temizlik gibi zahmetlere girmeden ve bu maliyetleri düşünmeden gerekli tüm imkanlar önceden ayarlanarak çalışma ortamınızın hazır hale getirildiği ofis konsepti olarak açıklayabiliriz.

Hazır ofis nedir?

Şirketlerin kuruluş aşaması masraflarını (kira, stopaj, emlakçı, tadilat, boya,badana, dekorasyon, elektrik, su, aidat, doğalgaz, sekreter, temizlik, bilgisayar, toplantı masaları, sandalye, telefon, internet, yazıcı, televizyon vb.) azaltmak için oluşturulan çalışma alanlarıdır.

Kimler yararlanır?

Aslında her meslek ve iş kolundan insanlar hazır ofis tercih etmektedir. Dünya çapında iş yapan markalar bile bazı ülkelerde hazır ofis tercih etmektedir. Onun dışında home-office/freelance çalışanlar, avukatlar, dijital ajanslar, reklam-pazarlama sektörü, programlamacılar, herhangi bir iş fikriyle bir araya gelen girişimciler hazır ofis kullanmaktadırlar.

 

Neden hazır ofis ?

Esnek kiralama seçenekleri

 

Esnek kontrat süreleri ile prestijli bir adreste, modern mobilyalarla döşenmiş bir yerde çalışırken bütçenizi ofisiniz için değil yatırımlarınız için kullanın.

Stopaj avantajı

 

Kiralamalarda kesilen faturalar ile kira giderinizi masraf gösterir, her üç ayda, bir kira bedeli stopaj ödemezsiniz.

Her şey dahil

 

Kiralama fiyatalarına tüm hizmetler ve tüm sabit giderler dahildir. Kira bedeli dışında sürpriz faturalar ile karşılaşmazsınız.

Hizmetlerimiz

 

iMac yada Pc Bilgisayar *
Limitsiz kablolu ve kablosuz internet
LG Ercisson digital telefon
Sekreterlik hizmetleri
7/24 ofis erişimi
CCTV
Klima
Tüm ofislerde tv ve uydu yayını
Yiyecek ,içecek servis
Ayda 8 saat toplantı odası kullanımı
Teknik servisi
Jeneratör
Sigara terası
Vale Park *
Ofis içi ses sistemi
Dijital kasa
Parmak izi ve yüz tanıma sistemi
Günlük ve haftalık ofis temizliği

Avantajları nelerdir?

Bir işyeri açmak için normalde yapılmaszı gereken işlemler ve ortalama maliyetler şu şekildedir,

Yeni şirket kurup ofis açarken Kuruluş Masrafları ve Maliyetleri,

1 Ofis bulma, kiralama: Emlakçı komisyonu, Kira Depozitoları, Stopaj vb. 2000 TL

2 Tadilat ve Dekorasyon: Boya ve Badana 1500 TL

3 Doğalgaz, Elektrik, Su, İnternet Abonelikleri: Ortalama Maliyet:500 TL

4 Mobilyalar: Çekmeceli dolap, evrak dolabı, toplantı odası masası, sandalyeleri, tahtası. Çalışan sayısı kadar çalışma masaları, koltuklar, sandalyeler 5000 TL

5 Elektrikli Eşyalar: Klima, Televizyon, Uydu Alıcı, Yazıcı : 3500 TL

6 Genel Ofis Giderleri: Sekreterya, Temizlik aidat vb. masraflar.3.000 TL

Yukarıda saydığımız masrafları toplayınca şirket kurulurken ortalama minimum maliyetiniz 15.000-20.000 TL civarında olmaktadır. Gökyapı Hazır Ofis ile maliyetinizi ilk başta minimuma indirebilirsiniz.

Ayrıca firma isminizle telefonlarınıza cevap veren sekreterlik hizmetleri, resepsiyon, adınıza kargo, posta, evrak takibi vb. hizmetlere hazır ofiste kiraya dahil olarak sahip oluyorsunuz. Böylece ekstra maliyet oluşturacak ve zamanınızı alacak işlerden kurtulup işinize odaklanabiliyorsunuz. Her ay ne ödeyeceğinizi bildiğinizden, başka hiçbir masrafı düşünmezsiniz. Ayrıca her ay şirketiniz adına kesilen kiralama faturası ile ofis giderlerinizi masraf gösterir stopaj ödemezsiniz.

Kısacası Gökyapı Ofis’te A’dan Z’ye tüm ofis ihtiyaçlarınızı karşılayabilir, sadece aylık ödeyeceğiniz kirayı bilerek kalan vaktinizi işinize ayırabilirsiniz.

Hizmetlerimiz